Komunikat strony

02.07.2020

Nowy zbiornik retencyjny dla Warszawy

W Warszawie trwają odbiory techniczne zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka”. Będzie miał pojemność ponad 20 basenów olimpijskich. To część wielkiej inwestycji, która nie tylko  poprawi system zbierania i oczyszczania ścieków, ale zapobiegnie też zalewaniu ulic podczas gwałtownych deszczy.

Budowa zbiornika retencyjnego o pojemności 80 tys. m³ i wysokości do 10 m na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” rozpoczęła się w pierwszej połowie 2017 troku. Aktualnie trwają odbiory. Koszt budowy obiektu wyniósł 91 mln zł. Główną funkcją zbiornika będzie gromadzenie nadmiaru wód opadowych  dopływających do oczyszczalni w trakcie intensywnych opadów.

Budowa nowego zbiornika jest częścią większego planu rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Warszawie, który Miasto realizuje od kilku lat. W ramach tej inwestycji trwa projektowanie trzech ogromnych kolektorów tranzytowo-retencyjnych: Wiślanego, Mokotowskiego Bis i Lindego Bis. Jednocześnie jest kontynuowana modernizacja 5-kilometrowego kolektora Burakowskiego, a w fazie końcowej – trwają odbiory i porządkowanie terenu – jest budowa kolektora Zachodniego na Ochocie.

Łączna dodatkowa pojemność retencyjna wyniesie ponad 140 tys. m³.

Rozbudowa i uszczelnienie sieci kanalizacyjnej są ważne z wielu względów. Pozwolą ograniczać konieczność uruchamiania przelewów burzowych w trakcie intensywnych opadów.  Pomogą także miastu lepiej radzić sobie z deszczami nawalnymi, które m.in. na skutek zmian klimatu są coraz częstsze. Dodatkowo rozbudowa sieci kanalizacyjnej umożliwi dalszy rozwój miasta oraz przyłączanie kolejnych budynków. 

Automatyzacja

Zmodernizowana sieć będzie przystosowana do współdziałania z systemem Real Time Control, który pozwoli służbom MPWiK reagować na zmiany pogody w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu na dwie godziny przed nadchodzącymi opadami w konkretnych rejonach miasta, będzie można przygotować miejsce do zmagazynowania nadmiaru wód opadowych.

Centralny system sterowania będzie automatycznie zarządzał pracą przepompowni, kolektorów, zbiornika retencyjnego i innych urządzeń, by mogły one transportować lub magazynować nadmiar wody w trakcie intensywnych opadów.

Cały świat stawia na retencję

Warszawa jest jednym z wielu miast na świecie, które inwestują w rozwój infrastruktury kanalizacyjnej. Podobne do stołecznego zbiorniki istnieją m.in. Rotterdamie (zbiornik o pojemności 1,7 tys. m³), Singapurze (zbiornik o pojemności 38 tys. m³), Hongkongu (zbiornik o pojemności 60 tys. m³, wybudowany w latach 2011-2018), Tokio (zbiornik o pojemności  ponad 350 tys. m³, wybudowany w latach 1992-2006).

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a