Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Kanalizacja w Warszawie i okolicach w liczbach

Jak oczyszczamy ścieki?

Jak dbamy o warszawską kanalizację i bezpieczny odbiór ścieków?

Warszawska sieć kanalizacyjna to labirynt kanałów o różnych średnicach, z których najstarsze powstały na przełomie XIX i XX w. O ich stan na bieżąco dba kilkuset pracowników Zakładu Sieci Kanalizacyjnej naszego przedsiębiorstwa.

Praca sieci kanalizacyjna jest stale monitorowana przez dyspozytorów, którzy kontrolują prędkość przepływu ścieków oraz ich ilość. Gdy ich napływ jest zbyt duży, mogą przekierować je w inne rejony miasta, odpowiednio sterując pracą przepompowni.

Do obowiązków służb MPWiK należy także eksploatacja kanałów. Służby naszego przedsiębiorstwa każdego roku czyszczą ok. 800 km kanałów i 35 tys. wpustów ulicznych oraz bieżąco kontrolują ich stan z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, m.in. urządzeń do inspekcji telewizyjnej kanalizacji z możliwością rejestracji obrazu. 

Realizujemy także szereg inwestycji z zakresu rozbudowy, wymiany i uszczelnienia układu. Zgodne z wieloletnim planem inwestycyjnym Spółki do 2025 r. planujemy wybudować lub przebudować łącznie ponad 640 km sieci kanalizacyjnej, w tym nowe kolektory, które będą pełnić funkcję zbiorników na nadmiar wód opadowych. Na terenie Warszawy powstaną trzy o łącznej długości ponad 14 km: Wiślany, Lindego Bis i Mokotowski Bis. Ważnym elementem układu jest też oddany do użytku w 2020 r. jeden z największych w Europie zbiornik do retencji ścieków i wód opadowych o pojemności 80 tys. m³. Elementem spinającym będzie zintegrowany system centralnego sterowania siecią kanalizacyjną. Więcej na temat systemu w Informacji Prasowej MPWiK m. st. Warszawie S.A. z dnia 4 marca 2019 r. w sprawie podpisania umowy na budowę systemu zarządzania siecią kanalizacji ogólnospławnej. 

Dzięki projektowi zmniejszy się ryzyko lokalnych podtopień i zalewisk związanych z intensywnymi opadami deszczu.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a