Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
29.06.2020

Wisła jest bezpieczna

Jakość wody w rzece na bieżąco kontrolują laboranci akredytowanych laboratoriów Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Wyniki analiz są stale dostępne na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Najnowsze badania zostały wykonane rano 23.06.2020 r. po zakończeniu zrzutu burzowego z przelewu przy ul. Farysa. Wyniki potwierdzają, że na stan Wisły głównie mają wpływ intensywne opady deszczu powodujące podnoszenie poziomu  wody w rzece.  Badania powtórzono 26.06.2020 r.

Podwyższony stan wody w Wiśle

Wpływ na wyniki badań i ich wahania mają opady deszczu na obszarze całej zlewni powyżej Warszawy, nie tylko lokalne. W okresie od 16 do 23 czerwca 2020 r. poziom wody wzrósł o ponad 50 cm i tym samym jakość wody obniża się z powodu podmywania brzegów rzeki i spływów z pól uprawnych – tłumaczy dr Anna Olejnik, Zastępczyni Dyrektora Pionu Wody w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Jak wynika z badań Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie próbki wody pobranej w rejonie ul. Farysa, a także obok studni „Gruba Kaśka”, znajdującej się 10 km powyżej przelewu burzowego, oraz na odcinku od Warszawy do Płocka są porównywalne. Dotyczy to zarówno parametrów fizyko-chemicznych, jak również ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie. Pozostałe parametry, w tym liczba bakterii, przy obecnym wezbraniu jest na poziomie porównywalnym z miesiącami letnimi w latach wcześniejszych. Co najważniejsze, stężenia metali ciężkich w analizowanych okresie kształtowały się na poziomie poniżej granicy oznaczalności.

– Na jakość wody w rzece ma wpływ  wiele czynników. Warto zwrócić szczególnie uwagę na stopień zasolenia wody wiślanej, będącej wynikiem ciągłych zrzutów zasolonych wód kopalnianych – puentuje dr Olejnik.

Stały monitoring jakości wody w Wiśle

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie prowadzi swój monitoring jakości wody w Wiśle. Próbki wody są pobierane w kilku punktach kontroli jakości wody z rzeki – 7 z nich jest zlokalizowanych na odcinku warszawskim, tj. 500 m od przelewu burzowego przy ul. Farysa, 2,5 km oraz przy wylocie oczyszczonych ścieków z Zakładu „Czajka”. Kolejnych 7 znajduje się na odcinku od Warszawy do Płocka:

  1. Nowy Dwór Mazowiecki, plaża;
  2. Zakroczym, plaża;
  3. Czerwińsk, Bulwar Wiślany, pomost;
  4. Okolice Wyszogrodu, około 0,5 km przed ujściem Bzury;
  5. Okolice Wyszogrodu, około 3 km za ujściem Bzury;
  6. Okolice Zakrzewa Kościelnego;
  7. Płock, pomost.

Zakres badań obejmuje parametry chemiczne oraz mikrobiologiczne, w tym stężenie bakterii i metali ciężkich. Nad prawidłowym poborem próbek do analiz oraz wykonaniem badań czuwają specjaliści z laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, które posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Ta została odnowiona w ostatnich dniach. Wyniki badań jakości wody w Wiśle są dostępne na stronie Spółki w zakładce Badania jakości wody w Wiśle.

Pobór próbek wody z Wisły

Pobór próbek na odcinku warszawskim
Pobór próbek w rejonie Płocka przez pracownice laboratorium stołecznego MPWiK
Pracownicy MPWiK pobierają próbki m.in. z nurtu rzeki
Następnie próbki są przewożone do akredytowanych laboratoriów MPWiK
Pobór próbek na odcinku warszawskim
Pobór próbek w rejonie Płocka przez pracownice laboratorium stołecznego MPWiK
Pracownicy MPWiK pobierają próbki m.in. z nurtu rzeki
Następnie próbki są przewożone do akredytowanych laboratoriów MPWiK

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a