Komunikat strony

29.11.2019

Zabezpiecz wodomierz na zimę

Temperatura powietrza spada, dlatego przypominamy o sprawdzaniu stanu licznika  wody oraz odpowiednim zabezpieczeniu go przed zamarznięciem.

Brak właściwego zabezpieczenia wodomierza przed niskimi temperaturami może doprowadzić do zamarznięcia wody w przyłączu i zniszczeniem licznika, a w efekcie wywołać niekontrolowany wyciek wody i przerwę w jej dostawie. Ochrona wodomierzy i przyłączy przed niskimi temperaturami nie jest trudna, ani kosztowana, a dzięki kilku działaniom możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Jeżeli wodomierz znajduje się wewnątrz budynku:

- sprawdź szczelność okien i drzwi, zadbaj o ocieplenie pomieszczenia tak, aby mroźne powietrze nie przenikało do środka;

- owiń wodomierz suchym materiałem izolującym, np. szmatami, starym kocem, gazetami.
W sklepach można też kupić wełnę mineralną lub matę izolacyjną. Pamiętaj, aby nie zakryć okienka umożliwiającego sprawdzenie wskazania licznika;

- zabezpiecz odsłonięte przewody wodociągowe narażone na działanie niskich temperatur, np. przy pomocy styropianu lub tzw. osłony izolacyjnej wykonanej z pianki poliuretanowej.

Jeżeli wodomierz znajduje się w studzience:

- sprawdź szczelność pokrywy, jeśli nie jest szczelna – uzupełnij ubytki np. pianką montażową;

- uprzątnij studzienkę i koniecznie usuń zalegającą w niej wodę.

Przed mrozem należy zabezpieczyć także sieć sezonową, np. ogrodową. Odwodnij instalację i zamknij dopływ wody. W przeciwnym razie, woda w rurach może zamarznąć i je rozsadzić, co wiąże się z kosztownymi naprawami.

Jeżeli dojdzie do zamarznięcia wody na wodomierzu, jak najszybciej skontaktuj się z Pogotowiem MPWiK pod bezpłatnym, czynnym całą dobę numerem 994 lub poprzez formularz on-line  dostępny na naszej stronie www.mpwik.com.pl.

Więcej informacji o wodomierzach znajduje na naszej stronie internetowej w zakładce Dla Klienta - wodomierze

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a