Komunikat strony

26.02.2020

Inwestycje MPWiK w 2020 r.: nowe wodociągi i kanały dla Warszawy i okolic

Ponad 72 km nowych przewodów wodociągowych oraz ok. 45 km kanałów dla mieszkańców Warszawy i okolic – to plany inwestycyjne MPWiK na 2020 rok. Łącznie na realizację tych zadań Spółka przeznaczy ponad 360 mln zł netto.

Warszawa to dynamicznie rozwijające się miasto, o czym świadczy m.in. liczba realizowanych inwestycji, szczególnie w obszarze budownictwa mieszkaniowego. Aby sprostać potrzebom mieszkańców, MPWiK do końca 2025 r.* zamierza wybudować blisko 570 km sieci wodociągowej oraz ponad 640 km kanalizacyjnej. Na realizację tych przedsięwzięć Spółka zarezerwowała ponad 1,6 mld zł. 

Rozbudowa sieci w każdej dzielnicy

Rozbudowa infrastruktury podziemnej to jedno z najważniejszych zadań MPWiK. W 2020 r. na terenie całego miasta przybędzie ponad 72 km nowych wodociągów i ok. 45 km kanałów (43,5 km w Warszawie i 1,5 km w Piastowie i Pruszkowie), co umożliwi kolejnym mieszkańcom podłączenie nieruchomości do infrastruktury MPWiK. Prace związane z modernizacją, wymianą i budową nowych sieci będą prowadzone w każdej z dzielnic miasta. Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej kilometrów nowych sieci przybędzie tam, gdzie powstają nowe osiedla mieszkaniowe, tj. m.in. w Wawrze, Ursusie, na Białołęce, Ursynowie, Wilanowie czy Mokotowie. Aktualny spis realizowanych zadań jest dostępny na stronie przedsiębiorstwa: https://www.mpwik.com.pl/view/aktualnie-realizowane-inwestycje

 

Nowe kolektory dla Warszawy

W 2020 r. będą także kontynuowane już rozpoczęte duże projekty inwestycyjne, dofinansowane z Unii Europejskiej. Trwają prace nad budową centralnego systemu zarządzania siecią kanalizacji ogólnospławnej. Inwestycja ta pozwoli na ograniczenie ryzyka powstawania zalewisk i podtopień w trakcie intensywnych opadów deszczu, wpłynie również na zwiększenie bezpieczeństwa pracy oczyszczalni ścieków poprzez zapewnienie ich równomiernej dystrybucji. Uszczelnienie układu odbioru ścieków i zwiększenie pojemności retencyjnej sieci kanalizacyjnej to działania, które pozwolą ograniczać negatywne skutki zmian klimatycznych.

W ramach projektu MPWiK planuje wybudować trzy potężne kolektory tranzytowo – retencyjne o łącznej długości 14 km: Wiślany, Lindego-Bis i Mokotowskiego – Bis. Ponadto w 2020 roku zostanie zakończona budowa jednego z większych w Europie, zbiorników retencyjnych na wody opadowe, zlokalizowanego na terenie oczyszczalni „Czajka”.

Kontynuowana będzie także rozbudowa i uszczelnienie sieci kanalizacyjnej. Na początku roku MPWiK informowała o zmianach w organizacji ruchu na ul. Marymonckiej – są one związane z kolejnym etapem remontu blisko 5-kilometrowego kolektora Burakowskiego. Zakończenie prac jest planowane na maj 2021 r. Trwa także budowa ok. 870-metrowego kolektora Zachodniego na Ochocie (prace powinny potrwać do końca tego roku).

Warszawska kranówka i ekologia

Równocześnie trwają inwestycje związane infrastrukturą wodociągową. W planach MPWiK jest budowa drugostronnego zasilania w wodę Pasma Pruszkowskiego. Postępuje również modernizacja i rozbudowa Zakładu Północnego w Wieliszewie. Powstaje tam nowoczesna stacja ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Spółka inwestuje także technologie ekologiczne – na terenie zakładu przy ul. Mikkego 4 w 2020 r. zostanie uruchomiona stacja tankowania gazem ziemnym (CNG).

Biorąc pod uwagę liczbę planowanych przedsięwzięć, 2020 r. będzie szczególnie ważny zarówno dla MPWiK, jak i dla mieszkańców Warszawy. Wszędzie, gdzie będzie to możliwe, MPWiK planuje wykorzystanie technologii bezwykopowych, aby ograniczać utrudnienia i nie ingerować w infrastrukturę miejską. O wszelkich zmianach w organizacji ruchu, Spółka będzie informowała mieszkańców z odpowiednim wyprzedzeniem za pośrednictwem swojego serwisu www.mpwik.com.pl oraz profilu społecznościowego www.Facebook.com/WodadlaWarszawy

* Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. na lata 2018-2025 dotyczącym miasta stołecznego Warszawy, gmin: Michałowice, Nieporęt, Raszyn, Serock, Wieliszew oraz miast Piastów i Pruszków Spółka w latach 2018-2025

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a